Kategorie Moda

Nadruk: jak się pozbyć nadruku z koszulki lub bluzy?

Opublikowany Autor KlaudiaDodaj komentarz
Nadruk: jak się pozbyć nadruku z koszulki lub bluzy? (fot. sytertube)

Nadruk: metody jego usuwania z ubrań

Nadruk możemy samodzielnie usunąć kilkoma sposobami, w zależności od typu nadruku, czy tzw. „prasowanki” na odzież – koszulkę, bluzę, czy klasyczny T-shirt. Wyróżniamy trzy podstawowe metody, jak można usunąć nadruk:

  • środkami chemicznymi
  • „dziarganiem” i ciepłem
  • metodą zasłonienia

Metoda chemiczna – skuteczna, lecz trudna w realizacji i kosztowna

Najlepszą i najskuteczniejszą metodą na usunięcie nadruku na koszulkach jest zastosowanie specjalistycznych chemikaliów, które pozwalają odkleić wykorzystany na takich prasowankach kleju. Niestety tego typu rozpuszczalniki dostępne są jedynie w zakładach produkujących tego typu akcesoria i nie jest łatwo je samodzielnie dostać. Zwykle wykorzystywane są podczas produkcji odzieży z nadrukami i napisami, w przypadku wystąpienia błędu podczas produkcji zaprojektowanych koszulek. Ponadto ich koszt jest na tyle duży, że bardziej opłacalne byłoby kupienie nowej koszulki czy bluzy. Domowe metody mogą jedynie zniszczyć materiał z jakiego została wykonana odzież, aniżeli zdjąć z niej nadruk.


Metoda dziargania – efektywna w niektórych przypadkach

Do domowych metod usunięcia prasowanki można również zaliczyć powolne zdrapywanie, czy też zeskubywanie nadrukowanego materiału (sitodruku, czy też papierowej prasowanki) z koszulki lub bluzy. W zależności od jakości materiałów odzieży i samego nadruku możemy w tym przypadku osiągnąć różne efekty. Należy w tym celu podgrzać nadruk na koszulce z użyciem żelazka ustawionego na niską temperaturę (zbyt wysoka może zaszkodzić!) i użycia papieru do pieczenia jako warstwy ochronnej między żelazkiem a naklejonym napisem lub obrazkiem. Tak podgrzany materiał możemy próbować zdejmować powoli z użyciem nożyka lub innego ostrego narzędzia. W przypadku niepowodzenia w tej metodzie, polecamy alternatywę poniżej.

Metoda zasłonienia – proste obejście problemu

W sytuacjach niemalże „beznadziejnych”, gdy operacja usuwania nadruku z koszulki, T-shirtu, czy bluzy w 100% się nie powiodła możemy podejść do tematu bardziej kreatywne i zamiast kontynuowania bezowocnych prób możemy spróbować po prostu zasłonić nadruk nowym (o grubej podkładce/fakturze) lub wykorzystać inny materiał do kreatywnego zasłonięcia wcześniejszego nadruku.

A może macie jeszcze inne domowe sposoby, jak usunąć nadruk z koszulki czy innego ubrania? Podzielcie się z nami w komentarzach!

Zobacz też: ubrania, które powinnaś mieć w szafie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *