Kategorie Moda

Buty z włókien liści ananasa…czemu nie?

Opublikowany Autor Karolina Kamińska

 

Zastanawiasz się jakie buty założyć aby było Ci w nich ciepło, wygodnie i aby czuć się przy tym modnie? A jeśli do tego ich produkcja jest przyjazna środowisku? Patrząc na zimową aurę idealne buty spełniające te kryteria to botki Etna.

 

Wykonane są z Piñatex’u czyli włókien z liści ananasa. Fakturą przypomina tłoczoną skórę i ma podobną wytrzymałość, jednak przy jego produkcji nie ucierpi żadne zwierzę.  Do wytworzenia jednego metra kwadratowego materiału wystarczą liście z 16 ananasów.

 

Piñatex jest zatem produktem ubocznym uprawy tych owoców a więc do jego produkcji nie jest też potrzebna dodatkowa woda. Wyściółka buta jest antyalergiczna i przepuszczająca powietrze a podeszwa zrobiona z gumy. Zastosowana technologia jest ekologiczna i nie powoduje wydzielania CO2 do atmosfery. Moda w zgodzie z naturą. Myślę, że ten trend to dobry kierunek.

Oprócz butów z tej niezwykłej tkaniny powstają torebki, plecaki oraz etui na iPady. Sadzę, że ciekawych pomysłów wykorzystania tej tkaniny będzie coraz więcej.

O swoim pomyśle Pinatexowej luksusowej technologii opowiada Carmen Hijosa. Hiszpańska projektantka, produkująca wcześniej wyroby ze skóry uważa, że idealnie wypełniła lukę pomiędzy plastikowymi, tandetnymi i nietrwałymi wyrobami z “ekologicznej skóry” a luksusowymi produktami skórzanymi. Jest to na pewno przełom i myślę, że ananasowy materiał znajdzie wielu zwolenników, którzy oprócz bycia modnym będą chcieli być także nowoczesnymi i dbającymi o środowisko konsumentami.

 

Poniżej przygotowałam dla Was stylizację idealnie komponującą się z butami z Pinatexu.

stylizacja dla butów z pinatexu
kolaż