Kategorie Moda

Futra na zimę: co powinnaś wiedzieć, zanim się zdecydujesz

Opublikowany Autor Klaudia
Andrzej Jedynak lookbook zima 2016/2017

Futra naturalne i futra sztuczne

Futra damskie dzielimy na naturalne i sztuczne. Każdy z tych rodzajów ma zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników. Sztuczne futro nie należy mylić jednak z produktem ekologicznym, ponieważ proces jego produkcji na pewno do takich nie należy, a jednocześnie czas rozkładania się takiego płaszcza czy kurtki, gdy już wyląduje na śmietnisku jest bardzo długi. Niestety produkt ten nie nadaje się też do recyklingu. Jednocześnie nie jest to produkt tak wysokiej klasy, jak futro naturalne. Naturalne futra znajdziemy w bardziej ekskluzywnych kolekcjach, np. Andrzeja Jedynaka czy Ochnik. Z kolei sztuczne futra mogą pojawić się w niemal każdej sieciówce, co jednocześnie wiąże się z dużo niższą ceną. Zanim jednak się zdecydujesz na futro, warto wiedzieć z czego powstaje.

Futra w kolekcji Ochnik
Futra w kolekcji Ochnik

Futra: z czego się otrzymuje

Futro naturalne otrzymuje się oczywiście ze specjalnie w tym celu hodowanych zwierząt. Wśród nich najpopularniejsze są:

  • futro z jenota
  • futro z karakułów
  • futro z królika
  • futro z lisa
  • futro z norek

Z kolei sztuczne futro jest otrzymywane jest z syntetycznych włókien a cały proces bywa zazwyczaj w pełni zautomatyzowany.

Futra naturalne: przeciwnicy i zwolennicy

Zwolennicy futer naturalnych często mówią o tym, że jest to produkt ekologiczny i naturalny. W końcu futro jest wykorzystywane przy produkcji odzieży już od tysięcy lat i początkowo było obok skóry czy wełny jedynym materiałem, który pozwalał ludziom przetrwać. Dzisiaj jednak mamy do dyspozycji wiele syntetycznych materiałów, których wykorzystanie nie wiąże się ze śmierciom setek zwierząt. Dla przykładu na jedno futro przypada około (w zależności od rodzaju): 20 lisów, 35 królików, 60 norek czy 200 szynszyli. Racje przeciwników futer bardzo dobrze obrazuje filmik poniżej.


Futerka: modny dodatek do kurtek i płaszczy

Kożuch damski czy kurtka skórzana to dobra alternatywa dla futrzanego płaszcza. Jednocześnie możemy zdecydować się na delikatny futerkowy akcent na odzieży – najczęściej będzie to obszycie kaptura kurtki czy płaszcza lub rękawów. Futerko pojawia się często także na kamizelkach, a nawet obuwiu czy torebkach. Niewielkie futrzane dodatki to dobry kompromis, jeżeli podobają Ci się te części garderoby, a nie jesteś pewna, czy chcesz brać udział w “dyskusji o futrach”.

Andrzej Jedynak lookbook zima 2016/2017
Andrzej Jedynak lookbook zima 2016/2017

Bez względu na to, czy decydujemy się na zakup sztucznego czy naturalnego futra, należy podejmować tę decyzję świadomie. Obie mają wpływ na środowisko, a każdemu z nas powinno zależeć na tym, by było w jak najlepszym stanie.

Zobacz także najmodniejsze kolory na jesień/zimę 2016/17 >>>