Kategorie Lifestyle

Hot joga – hit czy kontrowersyjna metoda ćwiczeń

Opublikowany Autor KlaudiaDodaj komentarz
Hot joga (fot. pixabay)

Hot joga – co to jest?

Hot joga to młody, ale bardzo prężnie rozwijający się nurt Hatha-jogi. Opracowany został w latach 70-tych XX wieku za sprawą Bikrama Choundhury. To co przede wszystkim wyróżnia go spośród innych metod ćwiczeń jogi to przede wszystkim bardzo wysoka temperatura pomieszczenia, w którym odbywają się zajęcia – powinna sięgać niemal 40 stopni Celcjusza. Inne nazwy, z którymi możecie się spotkać to Joga Bikram, Hot Yoga i Hot Vinyasa. Stała się popularna także za sprawą gwiazd i celebrytów, którzy chwalą się jej uprawianiem, np. David Beckham czy Lady Gaga. Teoretycznie podczas sesji hot joga można spalić nawet 1200 kcal, jednak nie ma ku temu żadnego potwierdzenia naukowego. Czy hot joga ćwiczenia w takim razie to hit czy raczej kontrowersyjna metoda?

Hot joga asany

Joga Bikram została bardzo dokładnie i skrupulatnie opracowana, a poszczególne sekwencje ćwiczeń zostały opatentowane przez twórcę. Składa się z sekwencji 26 asan wykonywanych w określonym porządku i 2 ćwiczeń oddechowych. Bardzo restrykcyjne ustalenia, co do poszczególnej kolejności wykonywanych asan może nie każdemu odpowiadać, dlatego wiele szkół modyfikuję jogę Bikram, dopasowując ją do możliwości uczestników kursu oraz ich oczekiwań. W takim wypadku jednak, nie mogą korzystać z nazwy joga Bikram. W związku z tym, że nie została zastrzeżona nazwa „hot joga„, to tak na prawdę każde zajęcia jogi prowadzone w rozgrzanym pomieszczeniu można tak nazwać.

Hot joga asany (fot. pixabay)
Hot joga asany (fot. pixabay)

Hot joga w domu

Ponieważ ćwiczenia hot jogi powinny być wykonywane w pomieszczeniu, gdzie panuje prawie 40 stopni Celcjusza, nie jest tak łatwo osiągnąć te same warunki w domu. Nie oznacza to jednak, że nie możecie ćwiczyć tych samych asan w niższej temperaturze w własnym mieszkaniu. W jodze najważniejsza jest regularność i skupienie na sobie, dlatego spokojnie możecie wpisać w wyszukiwarkę hasło: „hot joga youtube” i znaleźć zestaw ćwiczeń, który wypróbujecie w domu. Jeżeli będziecie czuli, że potrzebujecie więcej wyzwań – możecie wtedy poszukać zajęć z jogi w swoim miejscu zamieszkania lub wybrać się na wyjazd z jogą.

Nie mieliście styczności z jogą wcześniej? Sprawdźcie, co powinniście wiedzieć zanim znajdziecie idealne zajęcia jogi dla siebie >>>

Warto zauważyć na koniec, że chociaż w Polsce trend jest dosyć nowy, to hot joga na świecie wzbudza bardzo duże emocje. Wielu joginów uważa, że nie jest ona korzystna dla zdrowia, a tradycyjna nauka jogi zakłada, że ćwiczenia powinny relaksować umysł i ciało – tak wysoka temperatura raczej temu nie sprzyja. Nie jest także potwierdzone, by wyższa temperatura wpływała pozytywnie na utratę wagi ciała, tak więc ćwiczenia te tracą swój główny argument za prowadzeniem ich w tak rozgrzanym pomieszczeniu. A jak Wam podoba się hot joga? Może udało Wam się spróbować jej na własnej skórze?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *