Kategorie Moda

Jak czyścić zamsz, by ubrania i dodatki służyły jak najdłużej?

Opublikowany Autor Klaudia
Jak czyścić zamsz, Jak czyścić zamsz

Jak czyścić zamsz?

Zastanawiasz się, jak czyścić zamsz? Na początku warto wspomnieć, że wyróżniamy dwa typy zamszu – naturalny i sztuczny. Zamsz sztuczny rozpoznamy po tym, że od wewnętrznej strony widać będzie nitki materiału, z kolei naturalny zamsz po obu stronach ma niemal tą samą fakturę. Naturalny zamsz jest również o wiele delikatniejszy. W obu przypadkach odpowiedź na pytanie, jak czyścić zamsz jest nieco inna. Pielęgnacja sztucznego zamszu przebiega bardzo prosto, ponieważ większość rzeczy z niego wykonanych możemy po prostu wrzucić do pralki i uprać na delikatnym programie. Czyszczenie zamszu naturalnego jest nieco bardziej skomplikowane i warto przestrzegać kilka zaleceń, aby ubrania i buty zamszowe służyły nam jak najdłużej.

Czym czyścić zamsz naturalny?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak czyścić zamsz – przyjrzymy się codziennej pielęgnacji. Na co dzień wystarczy szczoteczka, którą usuniesz większość zabrudzeń z błota, kurzu, okruszków itp. Możesz kupić specjalną szczotkę do zamszu lub użyć kuchennego zmywaka (na sucho) czy szczoteczki do zębów. Pamiętaj, by nie trzeć za mocno. Jeżeli zamszowa odzież czy akcesoria Ci się zachlapią, szybko przyłóż ręcznik papierowy, ale nie przyciskaj go za mocno. Jeżeli zadziałasz błyskawicznie, to zamsz nie wchłonie plamy.


Jak wyczyścić zamsz z mocniejszych zabrudzeń?

Jeżeli na zamszu pojawi się plama, staraj się wyczyścić ją na sucho za pomocą szczoteczki – jest to o wiele prostsze niż czyszczenie, kiedy zamsz będzie zamoczony. W przypadku tłustych plam użyj niewielkiej ilości octu i szczoteczki. Bardzo silne zabrudzenia usuniesz za pomocą specjalnego środka do czyszczenia zamszu, ale używaj go tylko, kiedy inne metody zawiodą, ponieważ silny preparat chemiczny może uszkodzić zamsz.

Nie zapomnij!

Zamsz naturalny jest na tyle delikatny, że łatwo podlega płowieniu pod wpływem światła, dlatego warto też pamiętać o tym, że zmiana koloru jest zjawiskiem naturalnym. Możemy jej zapobiegać stosując odpowiednie preparaty do konserwacji zamszu.

Jak wyczyścić buty zamszowe?

Czyszczenie zamszowych butów nie różni się wiele, od czyszczenia innych elementów wykonanych z zamszu. Zanim zaczniesz się zastanawiać, czym czyścić buty zamszowe wypróbuj metodę na szczoteczkę lub ocet. Ciemne plamy powstające na butach w okolicy palców łatwo wyczyścić za pomocą zwykłej gumki do ścierania. W przypadku butów z zamszu bardzo ważne jest właściwe przechowywanie i zabezpieczanie ich specjalnymi środkami (najczęściej dostępnymi w spray’u). Poniżej znaleźliśmy dla Was filmik podsumowujący, jak wyczyścić zamszowe buty i inne elementy odzieży czy akcesoriów – powinien odpowiedzieć na wszystkie Wasze pytania, jak czyścić zamsz.Nie zapomnij sprawdzić, jakie będą najmodniejsze buty na jesień i zimę >>>