Kategorie Moda

Jak komponować garderobę? 5 sprawdzonych zasad

Opublikowany Autor Klaudia
Sinsay kampania AW14/15

Jak komponować garderobę?

Jak komponować garderobę, by była uniwersalna i służyła nam w każdej sytuacji? To pytanie spędza sen z oczu wielu z nas. Jednak jeżeli dobrze rozplanujemy zakupy i postawimy na ubrania typu basic, bez trudu uda nam się stworzyć uniwersalną garderobę, która wyratuje nas w każdej sytuacji. Co to są ubrania basic? Dla każdego będzie to nieco coś innego, ale więcej o tym przeczytacie poniżej. Jeżeli więc jesteście zainteresowane, jak komponować garderobę – czytajcie dalej!

1. Określ swój styl

Być może brzmi to banalnie, ale określenie dokładnie tego, co nam się podoba i jak chcemy wyglądać jest bardzo ważne, by odpowiedzieć sobie na pytanie jak komponować garderobę. Jeżeli wciąż szukamy swojego stylu, możemy zainspirować się zdjęciami znalezionymi na Instagramie czy w serwisie Pinterest. Oglądając zdjęcia, zwróćmy uwagę, co nam się podoba, które elementy pasowały do naszej sylwetki i jakie chciałybyśmy widzieć w swojej garderobie.

2. Stwórz swoją bazę

Basic ubrania to ogólna nazwa dla odzieży o prostych krojach, w uniwersalnych kolorach oraz “pasujących do wszystkiego”. Znajdziemy tutaj np. proste koszulki, czarne spodnie czy białe koszule. Jednak tworząc swoją bazę nie musisz myśleć tylko o ubraniach typu basic. Baza powinna najlepiej odpowiadać Twojemu stylowi oraz temu, w czym czujesz się najlepiej. Jeżeli nie lubisz jeansów, nikt nie każe Ci mieć ich w swojej bazie. Z kolei jeżeli w czerni nie czujesz się dobrze – nie musisz w swojej bazie mieć małej czarnej – zamień ją np. na prostą, ale elegancką granatową sukienkę. Wybór bazy i ubrań basic jest tylko Twoim wyborem!

Jak komponować garderobę z ubrań typu basic? (fot. zalando.pl)
Jak komponować garderobę z ubrań typu basic? (fot. zalando.pl)

3. Stawiaj na jakość, a nie ilość

Kiedy w sklepach możemy kupić niemal wszystko w każdej chwili, często myślimy, że tylko duża ilość ubrać sprawi, że będziemy wiedzieć jak komponować garderobę. Niestety często przepełnione szafy sprawiają tylko, że nie wiemy co mamy i kupujemy kolejne rzeczy, w których nie będziemy chodzić. Zamiast tego kupuj z głową – stawiaj na wysokiej jakości materiał i produkcję. Czasem cena nie zawsze idzie w parze z jakością, dlatego nie musisz kierować swoich kroków do najdroższych sklepów.

4. Zadbaj o dodatki

Jeśli zastanawiasz się, jak kompletować garderobę, pamiętaj że dodatki i akcesoria uzupełnią każdą stylizację. Nie musisz mieć ich dużo – czasem ulubiony zegarek da lepszy efekt niż jeśli obwiesiłabyś się kilkoma bransoletkami, dobrała naszyjnik i kolczyki. Z dodatkami łatwo przesadzić, więc kieruj się zasadą: “mniej znaczy więcej”.

5. Nowe rzeczy muszą pasować do starych

Wybierając się na zakupy, pamiętaj, by nowe rzeczy pasowały do tego, co już masz w garderobie. Jeżeli chcesz kupić spódnicę, zastanów się czy masz co najmniej 5 rzeczy, do których będzie ona pasować. Jeżeli musisz do niej dokupić buty, bluzkę i torebkę – ta spódnica nie jest dla Ciebie. Unikaj także sezonowych nowości, które trafiają do sklepu równie szybko, co z nich znikają. Pamiętając o tym, by sezonowe dodatki pasowały do tego, co masz już w szafie.

Mam nadzieję, że te 5 prostych zasad pomoże Wam znaleźć odpowiedź, jak kompletować garderobę, tak by była pełna i bogata, a jednocześnie sprawdzała się w każdej sytuacji.