Kategorie Lifestyle

Kiedy jest Wielkanoc? Przygotuj się na nadchodzące święta!

Opublikowany Autor KlaudiaDodaj komentarz
Kiedy jest Wielkanoc (fot pixabay)

Kiedy jest Wielkanoc?

Kiedy jest Wielkanoc? Data święta jest ruchoma i zostaje wyznaczana co roku, przypadając (w zależności od roku) najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. Bardzo łatwo jednak samodzielnie wyznaczyć datę święta nawet na kilka najbliższych lat, pod warunkiem, że dysponujemy odpowiednią wiedzą. Pozornie skomplikowana metoda ma swoje podłoże historyczne i jak się okazuje nie jest wcale tak trudna do zrozumienia.

Wielkanoc kiedy jest, wyznacza pierwsza pełnia Księżyca po przesileniu wiosennym – jest to następująca po nim niedziela. Taki sposób wyznaczenia daty Zmartwychwstania Pańskiego został ustalony podczas soboru nicejskiego w 325 roku. Jednak sposób ten nie jest przypadkowy – nawiązuje on do hebrajskiego kalendarza lunarnego, w którym to data Zmartwychwstania Pańskiego ma konkretnie wyznaczony dzień. Zastanawiacie się, kiedy jest Wielkanoc w najbliższym roku?

Wielkanoc 2017 przypada na 16-ego kwietnia.

Wielkanoc 2017 i data z nią związana uzależnia także inne ruchome święta, np. Środa Popielcowa wypada 46 dni przed Wielkanocą. Od tego, kiedy jest Wielkanoc zależy też data takich świąt jak Boże Ciało czy Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)

Kiedy jest Wielkanoc? (fot. Pixabay)
Kiedy jest Wielkanoc? (fot. Pixabay)

Znaczenie Wielkanocy i obchody

Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto w kościele chrześcijańskim. I chociaż nie jest często u nas obchodzone tak hucznie, jak Boże Narodzenie, to ma ogromne znaczenie dla wiernych, ponieważ przypomina o śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Wielkanoc poprzedza Wielki Tydzień, a ostatnie trzy doby nazywane są Triduum Paschalnym. Teraz, gdy wiecie już, kiedy jest Wielkanoc, można powoli się na nią przygotowywać.

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie Wielkanocy bez pisanek i ozdób świątecznych. Przystrojenie koszyczka jest często ważnym wydarzeniem, nie tylko dla najmłodszych w rodzinie. Chociaż to właśnie dzieci czują największą dumę z malowania pisanek. Możecie w nadchodzące święta usiąść razem i przygotować piękne i proste do zrobienia pisanki decoupge. Poza dekoracjami na święta, ważne jest także jedzenie – nie martwcie się, nie musi być idealne, jednak warto, by było zrobione własnoręcznie. Najbliżsi to z pewnością docenią.

Mimo wszystko Wielkanoc ma mieć przede wszystkim wymiar duchowy, dlatego nie poświęcajcie za dużo czasu na przygotowania stołu i dekoracji.

Kiedy jest Wielkanoc nie jest już tajemnicą, jednak chętnie dowiemy się, jak u Was wyglądają przygotowania do niej – podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *