Kategorie Moda

Kożuch – niezastąpiony podczas mrozów!

Opublikowany Autor Klaudia
Kożuchy z kolekcji Mally&Co.

Kożuch

Kożuch to jedna z modniejszych propozycji w tym sezonie, która podobnie jak futro pojawiła się zarówno wśród propozycji tańszych sklepów, jak i najbardziej znanych projektantów. Bez wątpienia po raz kolejny mamy do czynienia ze zjawiskiem powracania mody i pewnie wiele z nas może znaleźć kożuch damski naturalny lub z ekologicznych materiałów w szafie swojej mamy lub babci. Kilkanaście lat temu kożuch rzeczywiście był jednym z najbardziej pożądanych elementów zimowej garderoby, a dzisiaj wciąż jest niezastąpiony podczas mrozów.

https://www.instagram.com/p/BL_giqLhcZc

Kożuch damski

Dzisiejsze modele różnią się nieco w tym sezonie od tych, które nosiły nasze babcie czy mamy, jednak wiele elementów pozostaje niezmiennych. Do wyboru mamy kożuchy damskie naturalne lub kożuchy damskie ekologiczne. Wśród najmodniejszych fasonów znajdziemy kożuch damski z kapturem oraz dłuższy model, przypominający parkę. Ciekawą alternatywą są krótkie modele w stylu ramoneski, albo pilotki. To jednak propozycje dużo bardziej młodzieżowe, nieco mniej eleganckie, więc wiele zależy od Waszego stylu i tego, czego poszukujecie. Niewątpliwie też dłuższy model będzie praktyczniejszy, zwłaszcza podczas dużych mrozów. Ten rodzaj okryć wierzchnich pasuje do bardzo wielu stylizacji i sprawdza się zarówno w przypadku eleganckich stylizacji (zwłaszcza długie, klasyczne modele), jak i tych bardziej nowoczesnych, młodzieżowych (krótsze kurtki).

Kożuch - parka (fot. Mally&Co.)
Kożuch – parka (fot. Mally&Co.)

Kożuch męski

Poza damskimi modelami, warto też zwrócić uwagę na męskie kożuchy, które kiedyś cieszył się dużo większą popularnością. Chociaż w kilku kolekcjach znajdziemy wysokiej jakości płaszcz czy kurtkę tego typu dla panów, to jednak stanowią one rzadkie wyjątki. Niewątpliwie jednak znawcy dobrego stylu i posiadacze dobrego smaku docenią to ponadczasowe okrycie wierzchnie. Nowoczesne kożuchy męskie to przede wszystkim krótkie modele, nawiązujące do kurtek pilotek, najczęściej ozdobione szerokim kołnierzem. Pasują zarówno do jeansów, jak i spodni garniturowych, jednak nie sprawdzą się w najbardziej oficjalnych zestawach. W przeciwieństwie do kożuchów damskich, które znaleźć można w kilkunastu kolorach, modele męskie zazwyczaj dostępne są jedynie w odcieniach brązu.

 

Kożuch naturalny czy ekologiczny?

Kożuch damski ekologiczny jest nazwą nieco mylącą, ponieważ niekoniecznie jego produkcja jest ekologiczna dla środowiska. Jednak podobnie, jak w przypadku futer kożuchy ekologiczne mają swoich zwolenników i przeciwników. Przy ich produkcji na pewno nie cierpią w dosłownym znaczeniu tego słowa zwierzęta i żadne zwierze nie musi ponieść śmierci. Jednak zwolennicy naturalnych kożuchów doceniają je przede wszystkim ze względu na o wiele wyższą jakość, którą można cieszyć się przez długie lata. Naturalne materiały są także lepszymi izolatorami, dlatego o wiele lepiej sprawdzają się podczas mrozów. Z naturalnym kożuchem wiąże się także o wiele wyższa cena – czasem nawet dziesięciokrotnie wyższa niż w przypadku modelu z ekologicznych materiałów. Decyzję, na jaki kożuch warto się zdecydować, pozostawiamy jednak Wam.

Zobacz także, co powinnaś wiedzieć o futrach zanim się zdecydujesz kupić >>>