Vivienne Westwood

Opublikowany Autor Paulina
Vivienne Westwood

Vivienne Westwood już w wieku 17 lat widziała, że chce zająć się sztuką. Zaczęła nawet edukację na kierunku projektowania i wzornictwa. Wytrwała jednak zaledwie jeden semestr. Szybko wyszła za mąż, urodziła syna i gdyby nie to, że poznała Malcolma McLarrena wiodłaby życie przykładnej żony i matki. Stało się jednak inaczej. Vievienne zakochała się w managerze znanego wówczas zespołu punkrockowego Sex Pistols i odeszła od męża. Pewnie też dzięki temu zaczęła się jej kariera jako projektantki.

Ubrania projektu Vivienne nosili muzycy z Sex Pistols. Ich śladem szły nastolatki z całej Wielkiej Brytanii, które tłumnie przyjeżdżały do butiku projektantki na zakupy. Sam butik urządzony był w tylu sado-maso, a stojący na zewnątrz manekin budził zgrozę przechodniów.

Vivienne Westwood

Wkład w historię mody

Wiele elementów ubioru, które dziś są trendy zawdzięczamy właśnie Vivienne Westwood. Skóra, jety, agrafki? To wszystko jej pomysły! Skórzana bransoletka lub obroża? Także ona! A co powiecie na modne koszulki z nadrukami? Pierwsze modele powstały w pracowni Vivienne i miały nadrukowane obrazki wraz z najróżniejszymi hasłami. Również ona stworzyła wysokie buty na koturnach, na których spektakularny upadek na wybiegu zaliczyła sama Naomi Campell

Do jej zasług wlicza się także “uwolnienie” gorsetu. Z bielizny noszonej pod sukienkę zamieniła go w widoczny element stylizacji. Dzięki wykonaniu z elastycznych materiałów gorset jest wygodniejszy i przestał być symbolem “uciśnienia kobiet”. Mimo tego Vivienne przez swój cięty język nie należy do ulubienic feministek.

Vivienne Westwood Anglomania

W latach 80. projektantka porzuciła Malcolma McLarrena dla młodszego od siebie o 25 lat studenta, z którym jest do dziś. W tym samym czasie zmieniły się jej kolekcje. Zeszła z tonu i zaczęła tworzyć bardziej awangardowe i eleganckie ubrania. Vivienne Westwood Anglomania to linia szykownych ubrań wyróżniających się ciekawymi drapowaniami często zaburzającymi podstawowy krój.

Melissa Vivienne Westwood

Jednym z najpopularniejszych dzieł projektantki są buty powstałe dzięki kooperacji marki Melissa i Vivienne Westwood. Tak jak pozostałe elementy kolekcji marki obuwniczej, również buty Vivienne Westwood wykonane są z bardzo plastycznego materiału. Być może widziałyście gdzieś czółenka na obcasach z odsłoniętymi piętami i dużym metalicznym sercem na czubie. Jest to jeden z najpopularniejszych modeli o nazwie Vivienne Westwood Lady Dragon.

Butik Vivienne Westwood i sklep online

Vivienne codziennie rano jeździ na rowerze do swojego butiku o nazwie World’s End. Jeśli nie po drodze jest Wam do Londynu, kolekcje Vivienne Westwood kupicie online. Bogatą ofertę jej produktów znajdziecie m.in. na Zalando.pl. Zajrzyjcie i przekonajcie się, czy są to rzeczy w Waszym guście!